Tipy na výlety

Vychutnajte si pobyt v regióne naplno

Rajecká dolina ukrýva mnoho prírodných aj historických lákadiel, nenadarmo sa radí k najkrajším oblastiam Slovenska. Či už priamo v meste Rajecké Teplice alebo v okolí, návštevník sa nebude nudiť v žiadnej ročnej sezóne. Zaujímavé atrakcie tu čakajú na deti aj dospelých. Liečebné kúpele, bazény, turistika, kultúra, história,… Jediný problém je vybrať si, čo podniknúť ako prvé. Práve preto pridávame naše tipy na výlety, obľúbené reštaurácie a najbližšie predajne potravín. Pri názvoch je uvedená vzdialenosť od Villy Daniela***.

Tip na dovolenkový deň

Vo Ville Daniela sa budete cítiť ako doma – a možno aj o trochu lepšie… V nadštandardne vybavenej kuchyni, ktorá varí takmer sama, si pripravíte dobré jedlo. To si potom vychutnáte v priestrannej jedálni alebo vonku na slnečnej terase. Kto by potreboval pohyb, môže si zaskákať na trampolíne alebo urobiť túru ku Skalnému budzogáňu. Cestou naspäť si doprajete trochu „spoznávania“ napríklad v Technickom múzeu v Rajeckých Tepiciach. Po návrate sa môžete osviežiť v zimnej záhrade vo vírivke alebo v letnej záhrade v exteriérovej saune, odkiaľ budete obdivovať Slnečné skaly na náprotivnom kopci. A večer súťaž v spoločenských hrách alebo karaoke pri praskajúcom kozube… Zábava len začína.

Čo by ste mali vedieť o Rajeckých Tepliciach

  • Mesto leží asi 10 km južne od Žiliny. 
  • Centrum rozprávkového regiónu Rajecká dolina, ktorý ponúka nebývalé možnosti na aktívnu aj oddychovú dovolenku.
  • Preslávené miestnymi kúpeľmi, ktorých história siaha do začiatku 17. storočia. 
  • Liečivá minerálna voda sa používa najmä na liečenie chorôb pohybového a nervového ústrojenstva. 
  • So svojimi prírodnými zákutiami, kúpeľným parkom a labutím jazierkom je oázou pokoja a skvelým miestom na načerpanie nových síl v lone rajeckej prírody. 

Antické kúpele Aphrodite 400 m

Veľkolepá antická architektúra, vnútorné aj vonkajšie termálne bazény, rozsiahly komplex sáun, relaxačné procedúry, pitné kúry, tri štýlové reštaurácieAphrodite Palace, Apolón a Bašta; kúpeľný park s labutím jazerom…

Viete, že účinky rajeckej geotermálnej vody sú známe už od 14. storočia? Má ideálny pomer kalcia a magnézia, a preto sa používa pri liečení chorôb pohybového a nervového ústrojenstva.

Kúpalisko Laura, Rajecké Teplice 850 m

Plavecký a detský bazén so šmýkačkami. Termálna voda s teplotou 26 °C. Otvorené od júna do septembra v závislosti od počasia.

Kúpalisko Veronika, Rajec 7 km

Osem bazénov pre všetky kategórie návštevníkov. Päťdráhová šmýkačka a tobogany. Otvorené od júna do septembra v závislosti od počasia.

Hrad Lietava 13,5 km

Stredoveký hrad so stálou expozíciou. Areál zrúcaniny je otvorený neobmedzene, časť hradu s expozíciou len cez víkendy.

Lyžiarske stredisko Javorinka Čičmany 28 km

Areál s piatimi vlekmi s prepravnou kapacitou 2850 osôb za hodinu. Počas sezóny je k dispozícii lyžiarsky servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, úschovňa a lyžiarska škola.

Hotel Diplomat**** 350 m

Wellness a relax centrum, plavecký bazén a jacuzzi, saunový komplex, relaxačné procedúry, indoor a outdoor aktivity, hotelová reštaurácia…

Viete, že saunovanie s následným prudkým ochladzovaním podporuje vyplavovanie toxínov a zvyšuje elastickosť ciev?

Múzeum dopravy, Rajecké Teplice 1,5 km

Múzeum zamerané na dejiny železničnej a cestnej dopravy na Slovensku. Je umiestnené v budove bývalej železničnej zastávky.

Čičmany 27 km

Rázovitá dedinka, známa hlavne starobylou architektúrou dreveníc s maľovanými ornamentmi. Radenov dom a Dom č. 42 s národopisnou expozíciou.

Slovenský betlehem, Rajec. Lesná 14 km

Najväčšia drevorezba na svete s rozmermi 8,5 m x 2,5 m x 3 m a viac ako 300 postavičkami, z ktorých je polovica pohyblivá. Vznikala postupne od roku 1980 a je umiestnená v Dome božieho narodenia. Ukážka histórie a geografie Slovenska.

Cyklotrasa „Rajeckou dolinou na dvoch kolesách“

Trasa zachytáva hlavné atrakcie Rajeckej doliny. Dĺžka aj náročnosť sa dajú prispôsobiť. Začiatok je v Rajeckých Tepliciach pri infocentre.

Turistické chodníky

Slnečné skaly – náučný chodník od kúpaliska Laura v Rajeckých Tepliciach, okolo Poluvsianskej skalnej ihly, do prírodnej rezervácie Slnečné skaly. Vyhľadávané cvičisko pre začínajúcich skalolezcov.

Skalky – nenáročná turistická trasa od kúpaliska Laura v Rajeckých Tepliciach po červenej značke. Úchvatná skalná vyhliadka a tzv. „skalné mestečko“.

Skalný budzogáň – náučný chodník z kúpeľného parku v Rajeckých Tepliciach. Geologický úkaz s výškou 12 m sa nachádza v katastri obce Zbyňov.

Rajecké Teplice – Porúbka – náučný chodník od kúpaliska Laura prechádza  popri Prírodnej pamiatke Poluvsianska skalná ihla do Prírodnej rezervácie Slnečné skaly. Trasa s dĺžkou 5,6 km a 300 m prevýšením. 

Fotografie tipov na výlety: OOCR Rajecká dolina a jej členovia.

Obľúbené reštaurácie v okolí

Reštaurácia & Penzión Mlynárka 1 km
Štýlová drevenica s reštauráciou slovenskej tradičnej kuchyne.

Reštaurácia & Apartmány Meritto 550 m
Moderná gastronómia s ponukou zdravých jedál.

Hotel Encián 550 m
Príjemná reštaurácia hotela Encián s barom a veľkou terasou.

Penzión Flámm 1,1 km
Prvý rajecký pivovar s reštauráciou, remeselné pivo, poctivé jedlo a pivné kúpele.

 

Najbližšie predajne potravín

COOP Jednota 800 m
Kuneradská cesta 26, Rajecké Teplice

Koruna 650 m
Kuneradská cesta 39, Rajecké Teplice